Omställningsarbete pågår!
Vad behövs egentligen för att förverkliga branschens mål om miljontals elfordon på vägarna till 2030 i Sverige? Vad är känt och vilken kunskap saknas? Vi på Sweco vill gärna dela med oss av erfarenheter från diverse projekt det senaste året och planerar en bloggserie kring elfordon med fokus på laddinfrastruktur här i år.
Härnäst i bloggserien kommer Dr. Maria Xylia att skriva utifrån sitt expertområde elbussar. Sedan fyller vi på under året om batterier, frågor om effektbrist och optimal lokalisering av laddinfrastruktur och lite annat matnyttigt.
Våra uppdrag
Under det senaste året har Sweco genomfört uppdrag inom tex placering av snabbladdning på nationell nivå, analys av parkeringsplatser för Boverket och Stockholms stad. Vidare studier av scenarier med avseende på effektbrist för bla Region Östergötland, Göteborg och Uppsala, samt djupgående analyser av elbehov för elbussar och bussdepåer i Stockholms län. Vi genomför analys av statistik för laddmönster, har arbetat med analyser av kunderfarenheter från enkäter och producerar kartunderlag för lokalisering av laddstationer. Vi erbjuder också styrmedelsanalyser, omvärldsbevakning samt stöd till affärsutveckling, regulatoriska processer och för projektansökningar. Slutligen förstås mer övergripande frågor om själva omställningen av energi- och transportsektorn.
Sett och hört på Hannovermässan april 2019 och några tankeställare
- Teknik för 500 kW (CCS)- laddning för personbil marknadsförs som framtiden, men hur dyra och tunga batterier behövs då?
- Greenpack som med start i Berlin placerar ut laddningsstationer med låsta fack för omedelbart byte till fulladdade batterier till elmopeder och liknande för flera olika bolag, ingen standard finns men kommer branschen att klara fortsatt gemensam utveckling?
- Så många aktiva elektrolysörstillverkare att alla inte får vara med på H2Fairs (www.h2fc-fair.com/) scen i år`, var i världen finns bästa affärscasen?
- Tyskland har invigt sin 64:e vätgastankstation, men hur går det med utrullningen av bränslecellsbilar som krävs efter den hundrade stationen? Lastbilar och marina applikationer hetast i diskussionen i år, både bland våra kunder och under mässan.
- Mängder av erbjudanden för smart laddning av elbilar, men vad menar de med det och det verkar vara svårt att lösa realtidsstyrning?
- Swedish Smartgrid (Forum för smarta elnät) lät presentera ferroamps containerbaserade batterilagerlösningar, DEFAs lösningar med stationär användning av elfordonsbatterier och ElectriCITYs ambitioner för att påverka de boende i Hammarby Sjöstads beteende för mer elbils- och delad bil-vanor. Blir svenska marknaden eller exporten snabbast framgångsrik?
Välkommen att följa oss i denna bloggserie, allt för att omställningen ska gå fortare!
önskar Cecilia och övriga entusiaster på Sweco
Dr. Cecilia Wallmark, cecilia.wallmark@sweco.se
Hör av dig om du vill ha utbyte med oss, assistans eller kanske förstärka vårt team?