Avfall

Här bloggar Swecos konsulter om avfallshantering

Avfallsbloggen är tillbaka!

1 juli 2019

Efter en stunds vila tas avfallsbloggen nu upp igen. Vi som bloggar är bland annat avfallsgruppen i Malmö.  Detta inlägg är skrivet av Jenny Kivistö.

Nio personer står eller sitter i solskenet på en liten bergstopp med hav och klippor i bakgrunden.
Avfallsgruppen på gruppaktivitet på Kullaberg i Skåne. Stående från vänster: Jenny Kivistö, Tove Juhl Andersen, Ida Arvidsson, Alastair Curruth, Ross Downie (vår skotska kollega) och Arvid Lindell. Sittande från vänster: Hanna Modin, Sofia Maghder och Åsa Kolmert Strickland. Foto: Matt Strickland.

Inom gruppen arbetar vi med avfallshierarkins alla steg: förebyggande, återanvändning, återvinning och deponering. Vi har särskilt kompetens inom:

  • Cirkulär ekonomi, resurseffektivitet
  • Strategiska avfallsfrågor – bl.a. planering och insamling
  • Avfallsplaner
  • Avfallsanläggningar; deponi, sluttäckning, projektering, tredjepartskontroll, lakvattenhantering, deponigashantering
  • Riskbedömning av gamla deponier
  • Riskbedömning vid byggnation där (deponi)gas i mark har påträffats
  • Recipientbedömningar

I förra veckan hade vi sommaravslutning i Höganäs. Dagen bjöd på diskussion kring gruppens utvecklingsplan, marknadsföring och tog sedan en tur upp på Kullaberg. Det blev både klättring och vandring i grottor! Vi hade dessutom besök från vår skotska kollega, Ross Downie, som nu är en del i ett av våra projekt (se nästa blogginlägg).

Klättring på klippa. Tre personer på klippan varav en klättrar och några personer på marken som väntar på sin tur
Klättring på Kullaberg.

Efter semestern har vi glädjen att hälsa vår nya kollega Ida Björling välkommen.

Trevlig sommar!

På sweco.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Vi lagrar ingen personlig data. Om du inte accepterar cookies kan du stänga av det via din webbläsare.